„To jako všechno šijou lidi?“

I made my clothes!

Na výměnném pobytu v Kanadě jsem se dostala ke smart clothing (chytré oblečení) a IoT (Internet of Things – zjednodušeně AppleWatch, ale je mnohem víc zajímavých kreativních projektů) v praxi.

Pracovala jsem na náramku co je chytrou lampou  a taky jsem objevila vodivou nit. (můžete se podívat na moje školní projekty)

No a taky mi během pobytu v Kanadě zemřela babička, která byla módní ikonou. Vždy měla vše perfektně sladěné a věděla přesně co je trendy, co jaké postavě sluší. Navíc s mým dědečkem ve společnosti vždy ladili. Další věcí co babička alias „Ďábel nosí Pradu“ uměla bylo šít.

Pohled když jsem přišla v něčem příšerném.

Moje babička byla úžásná, ale když jsem přišla v něčem příšerném měla takový zvláštní pohled. Jako vážně?

Nikdy mi to šití moc nešlo a většinou jsem jen poprosila babičku, aby mi něco ušila či zkrátila.

Po přistěhování zpět do Glasgow jsem, tak dlouho mluvila o šicím stroji a velké touze se naučit šít, až mi můj pan F. prostě jeden večer přinesl domů šicí stroj. Začala jsem se zajímat o to, jak se vyrábí oblečení a jaké stroje používají v továrnách.

Můj první šicí stroj

A TO MAJÍ JENOM ŠICÍ STROJE?

Bylo pro mě šokem, že to oblečení v Primark a H&M šijí lidi. Ž-E-N-Y. Prostě Human beings. Měla jsem pocit, že už na všechno mají stroje, které jenom lidi minimálně obsluhují. V tu dobu běžela i kampaň „I made your clothes“ z Fashion Revolution. A jak módní průmysl ničí životní prostředí.

Najednou jsem zjistila, že není vůbec jednoduché si ušít sukni a zabere to relativně hodně času. Dokument „The True cost“ mi byl pro mě celkem šokující podívanou a je stále ke shlédnutí na třeba na Netflixu.

Myslím si, že by si každá slečna/osoba si měla zkusit ušít jeden kousek oblečení, aby jsme se najednou staly empatičtějšími k paním co si prošívají ruce v Bangladéši a oslavovat každou švadlenku a návrhářku v Čechách.

KA Kaucka

Teď si už tolik nešiji oblečení, ale s láskou nosím své veledílo z kurzu šití a jsem na tyto šaty a další kousky nesmírně pyšná. Teď si spíš dozdobuji šaty ze secondhandu (je to prostě rychlejší a levnější). Ale z návštěvy obchoďáku se mi stále dělá mdlo.

šaty ještě před doděláním

Krásný víkend,

KA 💜

PS: já jsem si šaty ozdobila origami ptáčkama a našla jsem i supr origami zvířátka, kdybyste někdo chtěl – napište pošlu vám je.

Učím lidi, jak se zamilovat do nových technologií A přitom nezapomenout na ty původní metody, na tužku a papír. Můj příběh si přečtěte zde ->
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Potkáme se na FB….?
  • Zajímá vás co to je domácí plotr?

    Aneb 7 tipů, jak si vybrat svůj první plotr. V tomto E-booku zdarma Vám přiblížím krásy domácího plotru a co vlastně všechno umí. Proč jej stále nadšeně používám?

  • Nejnovější příspěvky